UzmanFX güvenilir bir şekilde yatırım yapabilmeniz için herkesin yararlanabileceği bilgilendirmeler için, dünya ekonomisinde yer alan döviz kurları ve para arzı ön görülerini ihracat ve ithalat yapan işletmeciler için paylaşmaya devam ediyor.

Para Arzı Nedir?

Ekonomide dolaşan para, kağıt ve bozuk paralar da dahil olmak üzere, para arzı olarak belirlenmektedir. Bu da serbest para dolaşımını sağlar ve enflasyon değerlerini belirler. Enflasyon alım ve verim gücünün en önemli noktalarından biridir. Alım gücü azaldığı an, piyasadaki eşyaların fiyatı da artmaya başlayacaktır.

Para Arzı Enflasyonu Nasıl Etkiler?

Öncelikle global ekonomide yer alan enflasyonun değerlerinin belirlendiği para arzı, merkez bankasının belirlediği oranlarla hesaplanmaktadır. Peki merkez bankasın para arzının orantısını nasıl belirler?

Bu paranın yolculuğunun nasıl gerçekleştiğiyle ilgilidir. Örneğin; bir bankaya gittiniz ve 1000 lira kredi çektiniz. Artık para serbest piyasada ve aldığınız her hangi bir eşyaya dönüştü. Bu sırada diğer insanların da bankadan alacağı nakit para, serbest piyasada yerini aldığı takdirde, merkez bankası bunları yerine koymak için yeni paralar basmayacaktır.

Piyasada ne kadar nakit paraya ihtiyaç varsa, paranın değeri daha da artacak ve merkez bankası buna göre faiz belirleyecektir. Hem eşyaların fiyatı artacak, hem de kredi alma olasılığınız düşecektir.

Para Arzı Faiz Oranını Nasıl Belirler?

UzmanFX yorumlar ve yapılan hesaplamalara göre ekonominin ve enflasyonun sırlarını sizleri paylaşmak için yaptığı araştırmalara göre, şirketlerin yanlış bilgiler edinmesi para arzı talebinin sadece ekonomiyi etkilediği kanısına varmasına neden oldu.

Şunu belirtmemiz gerekir ki para arzı, bankalarının merkez bankasına olan gelir ve giderini etkilemesi, sonrasında kredi faizlerinin belirlenmesine neden olur. Örneğin bankanın vereceği kredi, serbest paranın talebine göre değişmektedir. Ekonomide dolaşan toplam para miktarı para arzı olarak belirlenmişti ve bankada para azaldıkça faiz oranları da artacaktır.

Para arzı denklemleri: Para arzında hem enflasyonu, hem ekonomiyi, hem de faiz oranlarını belirleyen paranın yılda kaç kez el değiştirdiği ve serbest piyasada ne kadar kaldığıyla ilgilidir. Forex ile güvenli bir yatırım yapabilirsiniz ve döviz kurlarına göre riske girmezsiniz.

Paranın piyasadaki denklemi ise u şekildedir;

M: Dolanımdaki Para

V: Paranın serbest piyasadaki hızı

P: Fiyat düzeyi

T: İşlem hacmi

Ve sonuç olarak, dolanımdaki para x paranın serbest piyasası = eşyaların fiyat düzeyi ve işlem hacmindeki yeri enflasyonu ve para arzının neden önemli olduğunu belirtmektedir. (M x V = P x T )

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Uzmanfx