UzmanFX güvenilir bir şekilde yatırım için küçük işletmelere tavsiyelerde bulunuyor. Hem ihracat hem de ithalat alanlarında, Kobilerin yaptığı yatırımlar ya da edindiği borçlar nedeniyle şirketlerin batmaması için, risk altında olduğu döviz kurlarının nasıl işlediğini ve yatırımlarımızı nasıl yapmamız gerektiğini iyi saptamamız gerekiyor.

Öncelikle global bir işlem olan ekonomi, ülkelerin ve şirketlerin piyasa değerlerine ve yaptıkları işlemlere göre değişim göstermektedir. Bu anlamda küçük işletmelerin sigorta poliçesi olan Hedge işlemi devreye girer.

Hedge Kur Riskini Azaltır Mı?

Ekonominin işleyişinde büyük bir rol oynayan döviz kurları, işletmelerin olası tahminler üzerine yaptığı ön görüler nedeniyle değişim göstermektedir. Hedge bu değişimleri saptayacak olan sistem konumundadır.

Bu sistem kur riskinin neler olduğunu ve nasıl işlediğini şirketlere ya da kişilere bildirerek, yatırımınızı hangi yönde yapmanız gerektiğin konusunda fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Hedge Sistemi Nasıl İşler?

Örneğin, euronun artacağı düşüncesiyle, şirketlerin paralarını euro kuruna yatırmaları, euronun revaçta olmasına neden olacaktır. Böylelikle 5 euro borcunuz sabit ama Türk lirasıyla ödeyeceğiniz borcunuz yükselmeye gitmektedir.

Bu aşamada UzmanFX güvenilir yatırımlar için Hedge etmek dediğimiz şirketlerin bir nevi sigorta poliçesi olan sistemi önermektedir. Döviz kurlarının değişiminde şirketinize ya da kişilere maddi hasar vermemesi için ön görülerde bulunacak, yatırımınızı hangi alanda yapmanız gerektiğini saptayacaktır.

Kur Riski İçin Neler Yapılmalı

  Öncelikle kur riskleri için UzmanFX girişi yaparak, deneyimli şirketler ve kur sistemleri için ön görülerin neler olduğunu saptayabilirsiniz. Bunun dışında yatırımınızı ilerleyen kur üzerinden değil, tam tersi olan kur üzerinden işlemeye dikkat edilmeli. Ayrıca açık pozisyon dediğimiz kur yöntemi de kısa vadede şirketinizin bütçesini ve yatırımlarını korumanızı sağlayacaktır.

Açık Pozisyon Kur Sistemi Nedir?

Yapacağınız yatırımlar her zaman riskli ve ekonomik anlamda sabit gelirli olmayabilir. Bunun için açık pozisyon dediğimiz yöntem, yatırımınızı euro üzerinden yaptığınız takdirde Türk lirası üzerinden borç ödeme durumunda kalmanızı engeleyecek bir pozisyondur.

Örneğin; Şirketinizin borcu euro üzerinden ve euro kuru yükselişe geçti. İşte bu aşamada açık pozisyon, döviz varlılarının döviz borçlarından az olmasını sağlamaktadır.

Hedge sistemi, şirketlerin açık pozisyon gibi yararlanabilecekleri döviz kurlarının ileriye dönük hareketlerinden haberdar olmanızı ve bu yönde yatırım ve atılım yapmanızı sağlayacaktır.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Uzmanfx