Kredi Notunun Kredi Almak İçin Olması Gereken Aralık Nedir?

Bankalardan kredi almak zorlu bir süreçtir. Çünkü bankalar verecekleri krediye karşılık çok fazla detay incelerler. Banka şubelerine giderek kredi başvurusu yaptığınız zaman çok fazla belge isterler. Bunun yanı sıra internet bankacılığı ya da mobil uygulamalar üzerinden kredi başvurusu yaptığınız zaman daha az detay incelerler. Fakat bu üç durumda da ortak olarak incelenen en büyük detay kredi notudur. Kredi notu bir kişinin kredi başvurusunun onaylanmasını ya da onaylanmamasını sağlayan en büyük detayıdır. Bankalar kredi notunu Kredi Kayıt Bürosu tarafından öğrenir. Bu büro bankalar tarafından kurulmuş bağımsız bir yapıdır. Bankalar ile ilişki kurmuş herkesin bu kurumda geçmişi vardır ve bankalardan yapılan işlemlere göre kişilere bir puan oluşturulur. Bu puan ise kredi notudur.

Kredi Notu Hakkında

Kredi notu kredi başvurularını etkileyen en büyük etkendir. Bu nota göre kredi başvuruları onaylanır ya da onaylanmaz. Kredi notu bankalardan yapılan tüm işlemler hesaba katılarak oluşturulur. Bankalardan yapılan bütün işlemler ayrı bir yüzdelik dilimde hesaplanır ve ortaya kredi notu çıkar. Ne kadar sıklıkla kredi başvurusu yaptığınız, kredileri geri ödemeniz gibi bütün işlemler hesaplanır. Kredi notu ne kadar yüksek olursa kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali de o derece yüksek olmaktadır. Durum böyle olunca da kredi notunun önemi bir kez daha anlaşılmaktadır.

Kredi Notu Aralıkları

Kredi notunun aralıkları risk gruplarından oluşmaktadır. 0-1900 arası bir puanlama cetvelinde belirli aralıklarda risk grupları vardır. 0’a doğru yaklaştıkça risk artmaktadır ve risk arttığı için de kredi alma ihtimali düşmektedir. Çünkü bankalar risk durumunda kredi başvurularını onaylamaz. 1900’e yaklaştıkça da risk minimuma indiği için ve güvenilirlik arttığı için kredi başvuruları onaylanır. Artık bankalar kredi verirken önceye göre biraz daha esnek davransalar da genellikle sadece belirli bir puan üstüne kredi verirler. Bankalar kredi başvurularını onaylarken 1500 puanı alt taban olarak belirlerler. Bu puan ve üstüne kredi başvurularında herhangi bir engel çıkarmazlar ve yapmış oldukları başvuruları onaylarlar. Fakat bazı bankalar esnek davranarak bu puanın biraz altında olan kişilere de belirli şartlar karşılığında kredi imkanı tanırlar.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Uzmanfx