Bankalar Nasıl Kurulur?

Para ile ilgili işlemler, her zaman yatırımcıların ilgisini çekmiştir. Klasik dönemlerde gerçekleştirilen çağ dışı adımlarda, genel olarak güvenlik ve hız problemi ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda gerçekleştirilecek olan işlemlerin bütününde bir hırsızlık detayı da söz konusu olmuştur. Bilindiği üzere bankacılık sektörünün gerekli teknolojik desteklerden sonra daha çok tercih edildiğini yorumlamak mümkündür. Aynı zamanda tasarruf ve yatırım gibi konuların yanında da, kredi kullanma ve para transferi gibi işlemler de oldukça fazla şekilde gerçekleştirilir. Finansal kuruluşların başında olan bankalar sayesinde de, rahatlıkla finans alanındaki yöntemler kullanılmaktadır. Özellikle bireysel ve kurumsal müşteriler, günlük işlemlerini en hızlı ve güvenilir şekilde yerine getirmiş olacaklardır.

Banka Nedir?

Finansal işlemler, bankalar üzerinden sağlanmaktadır. Bilindiği üzere para ve sermaye konularında işlemi gerçekleştiren ve gerekli olanakları sunan kuruluşlara literatürde banka adı verilmektedir. Özellikle İtalyanca dilinde kullanılan Banca kelimesinden türemiştir. Ülkemizde genel olarak BDDK tarafından denetlenen ve faaliyetlerini bu kuruluşun adı altında sürdüren bankalar, genel olarak işlemlerini bütün güvenlik prosedürlerini tamamlayarak sürdürürler. Aynı zamanda işlemlerin rahat yapılması ve uzun sürede makroekonomik değerlere ulaşılması için de, bankaların yürüttüğü görev çok önemlidir. Bankalar genel anlamda para yatırma ve para transferleri konusunda yüksek işlem hacmine sahiptir. Aynı zamanda tasarruf etme ve birikim yapma ise aracılık hizmetlerine de gereken önemi göstermektedir. Nakdi ve gayri nakdi krediler de, yine bankalar aracılığıyla gerçekleştirilecek unsurların başındadır.

Bankaların Kurulma Aşaması

BDDK yasalarına bağımlı kalan bankalar, aynı zamanda anonim şirket yapısını göstermektedir. Doğru ve profesyonelce olmasıyla birlikte, gerçekleştirilecek olan işlemler daha kolayca yerine getirilir. Aynı zamanda bankaların kurulma aşamasındaki kişilerin kesinlikle müflis ve konkordato ilan edilmemiş olması da gerekir. Özellikle %10 ve üzerindeki bir paya sahip olunmaması, bankaların denetleme kurumundaki bulunma unsurunu da kesinlikle tamamlamalıdır. Suç işleme konusunda yüz kızartıcı, dolandırıcılık ve rüşvet gibi konularda bir geçmişin olmaması gerekir. Banka kanununun 7. Maddesinde bahsedilen organizasyona uyumlu yapı, bankacılık kurulum aşamasında en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Uzmanfx