Banka Gişe İşlemleri Nelerdir?

Günümüzde finansal faaliyetlerin devam etmesi, ekonomi ve ticaret için çok kritik bir öneme sahiptir. Bu anlamda finansal akışın en önemli unsuru ise yürütmede önemli bir görevi olan bankalardır. Bankalar oluşturdukları farklı departmanlar ile birlikte, rahatlıkla birden fazla işlemin yapılmasını planlar dahilinde gerçekleştirmiş olurlar. Özellikle bireysel müşteri temsilcileri, KOBİ sorumluları, operasyon görevlileri, insan kaynakları ve kurumsal müşteri temsilcileri gibi farklı birimler; bu planlamanın en iyi şekilde sürdürülmesini sağlamaktadır. En yoğun ve müşterilerin her zaman karşılaştığı bölüm ise bankaların gişe işlemleri olmaktadır. Gerekli teknolojinin ve sistemin en çok kullanıldığı gişe işlemlerinde, çalışma saatlerine uygun farklı hizmetler verilmektedir. Bu sayede teknolojinin avantajlı yönü, müşterilerin zaman kaybı yaşamasını engellemektedir. Gişelerde, müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik farklı ve çeşitli işlemler gerçekleştirilir.

Para Transfer İşlemleri

Bankalar, müşterilerinden para transferleri konusundaki talebe karşılıksız kalmazlar. Özellikle gişeler üzerinden gerçekleştirilecek olan para transferlerinde, aynı banka içerisindeki para işlemlerine havale adı verilmektedir. Fakat para transferi yapılacak olan hesap başka bankada ise artık gişelerden sadece EFT işlemi yapılacaktır. Gerekli yöntemlerin işlenmesinden sonra ise gişe görevlileri müşterilerden belirli bir hizmet ücreti alabilir. Kendi hesapları arasında işlem yapacak olan müşteriler ise genelde virman ücreti öderler ve gerekli hizmeti almış olurlar. Bazı bankalarda ise virman işlemi için oluşturulan herhangi bir para ve komisyon ücreti bulunmamaktadır.

Ödeme İşlemleri

Bankaların belki de en sevilmeyen yönü olan gişelerde, müşteriler ilgili konulardaki ödemelerini de yapacaklardır. BES, elektrik ve doğalgaz gibi faturalar, kredi kartı ödemeleri ve daha birçok konudaki faturalar; bankaların gişe bölümünden istenen hesaba ödenecek ve bu sayede ödeme makbuzu da alınacaktır. Gerekli işlemler, bankalarda müşterilerin zaman kaybı yaşamasını engellemek için kurulmuştur.

Otomatik Ödeme Talimatları İşlemleri

Bankalarda otomatik ödeme talimatı verilmesi, özellikle gişelerden gerçekleştirilir. Bu sayede günü gelen faturaların ve ödemelerin, belirlenen hesaptaki bakiye üzerinden ödenmesi sağlanacaktır. Otomatik ödeme talimatı sayesinde, artık faturaların veya kiraların ödemesinin unutulması gibi bir sorun olmaz. Sistem otomatik bir şekilde ilgili ödemeyi yapacaktır.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Uzmanfx