Ülkemizdeki Banka Çeşitleri Nelerdir?

Tarihten günümüze doğru geldikçe insan hayatında çok büyük değişimler olduğu gözle görülür bir gerçektir. Bu yeniliklerden en önemlisi ise hiç şüphesiz bankalardır. Bankalar birkaç yüzyıl öncesinde faaliyete geçmiştir. Genellikle denizcilik faaliyeti ile uğraşan kişiler tarafından kullanılmaktaydı. Fakat artık günümüzde daha kapsamlı faaliyet gösteren bankalar hemen hemen toplumun her kesimine bankaların imkanlarını fazlasıyla sunmaktadır. Ülkemizde bankacılık faaliyetleri Osmanlı Devleti zamanında başlamıştır. Sonrasında ise günümüze gelene kadar çok fazla banka kurulmuştur. Bankalar kendi aralarında çeşitli şekilde sınıflanmaktadır. Vermiş oldukları imkanlara ve kuruluş amaçlarına göre bankalar farklılık göstermektedir. Bankaların kuruluş amaçları farklı olsa da hemen hemen aynı hizmeti vermektedir. Aradaki tek fark yapılacak olan işlemlerin hangi banka türünde daha avantajlı olacağıdır. Bu yüzden bankalar üzerinden işlem yapacağınız zaman bir avantaj sağlamak istiyorsanız bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Ticaret Bankacılığı

Adından da anlaşılacağı gibi bu banka türünde ilk amaç her zaman kar etmektir. Ticaret bankacılığının bir diğer adı ise mevduat bankacılığıdır. Müşterilerden mevduat toplar ve bunları belirli bir ücret karşılığında bir kaynak elde ederler. Böylelikle bir kar elde etmiş olurlar. Vade süresi bu bankacılık türünde kısa ve orta vadedir.

Katılım Bankacılığı

İslami bir yaşayış tarzına sahip olan ülkelerde çok fazla kullanılmaktadır. Çünkü işleyişinde herhangi bir faiz kazancı olmamaktadır.

Kalkınma Bankacılığı

Genel olarak kalkınma bankacılığı gelişmekte olan bankalarda görülür. Fakat bunun yanı sıra gelişmesini tamamlamış ve büyük bir güç haline gelmiş ülkelerde de çok fazla iş yapar. Endüstriyel sektör tarafından çok fazla kullanılır.

Yatırım Bankacılığı

Yatırım bankacılığı özel kurumlara ve kamu kuruluşlarına vade süresi uzun olan çeşitli kaynaklar yaratmak için kullanılan bir bankacılık türüdür.

Merkez Bankası

Önceki banka türlerinden çok farklı olan Merkez Bankası farklı bir işleyiş tarzına sahiptir. Ülkenin ekonomik olarak en önemli kurumlarından bir tanesidir. Merkez Bankası ülkemizde bağımsız bir kurum olarak işlemektedir. Kendisi devlet bankası konumundadır. Bağımsız bir kurum olduğundan herhangi bir siyasi yapıdan etkilenmez ve ekonomik anlamda gerektiği zaman yaptırım yapabilmektedir.

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Uzmanfx