İslami Bankacılık Nasıl Çalışır?

İslami kurallara göre yaşayan ülkelerde banka sistemi diğer ülkelerden daha farklı işlemektedir. Çünkü dünya üzerinde bankacılık sistemi faiz üzerine kuruludur ve faiz kazancı elde edilir. Fakat dinimizde faiz haramdır ve bu kural Müslüman halkları İslami Bankacılık fikrine itmiştir. Böylelikle hem ekonomik faaliyetlerden uzak kalmamış olacaklar hem de dini kurallara göre bankacılık hizmeti vermiş olacaklar. Bu fikir Mısır’da ortaya çıkmıştır ve 1960’lı yıllarda İslami bankacılığın temelleri atılmıştır. Ülkemize ise İslami bankacılık 1985 yılında gelmiştir. O günden beri katılım bankacılığı adı altında hizmet vermektedir. Ülkemizde son yıllarda katılım bankacılığı çok fazla rağbet görmektedir. Son zamanlarda İslami bankalar kurulması ve faaliyete geçilmesi için devlet tarafından da desteklenmektedir.

Mudarebe

Genel anlamı ile mudarebe sermaye ve emek ortaklığı anlamına gelmektedir. İslami bankacılıkta yapılacak olan iş için bir sermaye oluşturulur. Bu sermaye tamamen banka tarafından ayarlanmaktadır. Oluşturulan sermayeye karşılık ise müşteri ortaya emek koyar. Bu da ilk başta söylediğimiz emek ve sermaye ortaklığını gözler önünü serer. Yapılacak olan iş sonucunda oluşacak kar konusunda en başta anlaşılır ve iş sonunda elde edilen kar eşit miktarda paylaştırılır.

Murabaha

En fazla kullanılan İslami Bankacılık çeşididir. Maliyet + kar şeklinde bir işleyişe sahiptir. Satış işlemleri üzerinden bir işleyiş yapısına sahiptir. Müşteri bir mala ihtiyaç duyduğu zaman banka ihtiyacı olan malı satın alır ve müşteriye belirli vade seçenekleri sunarak satar.

Müşareke

Mudarebe sistemi ile hemen hemen aynı işleyişe sahiptir. Yani emek ile sermaye yine burada bir ortaklık içerisindedir. Burada farklı olan tek detay katılım oranıdır. Banka yapılacak işin bütün masrafını değil sadece belirli bir kısmını karşılar. Geri kalan kısmı müşteri hem para hem de emek olarak karşılar. Bu yüzden Müşareke sisteminde müşteri kardan daha fazla pay alır.

Teverruk

Borçların yapılandırılması ile ilgili bir durumdur. Borçların yapılandırılmasına karşılık müşteriye biraz nakit kaynak sağlanır. Böylelikle müşterinin eli rahatlar ve geri ödemeler biraz daha kolay yapılır. Tamamen müşteri yararına olan bir sistemdir.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Uzmanfx