Ticari Bankacılık Nedir? Görevleri Nelerdir?

Finansal işlemlerin neredeyse tamamı bankalar aracılığıyla yapılmaktadır. Yapılan tüm parayla ilgili yani finansal işlemleri bankalar günden güne çok kolay hale getirmektedirler. Özellikle ticari bankacılık için geliştirilen sistem sayesinde kurumsal işlemler gittikçe daha da kolay hale gelmektedir. Bankalar, kuruluş ve işleyiş yapıları bakımından farklı çeşitlere sahiptirler. Fakat ticaret bankacılığı daha fazladır. Ticaret bankacılığının kökeni çok eskiye dayanmaktadır. 1856 yılında İngilizler tarafından kurulan Osmanlı Bankası ilk ticaret bankasıdır. Osmanlı Bankası ile beraber günümüze kadar ticaret bankaları artış göstermiştir. Yazımızın devamında ticari banka nedir? Görevleri nelerdir? gibi soruların cevaplarını detaylı bir şekilde inceleyelim.

Ticari Bankacılık Nedir?

Ekonomik faaliyetlerin artması ve genellikle para düzeninin sağlanmasından sonra, genel olarak Merkez Bankası özellikler ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda Merkez Bankası özelliklerini kullanan ticari bankalar bile, rahatlıkla kar amaçlı hareket ederler. Bilindiği üzere normal işletmelerin muhasebe kaydına benzeyen bir yapıda olan ticari bankalar, kar elde etmeyi mevduat toplayarak gerçekleştirmektedir. Özellikle işlemlerini mevduat toplama işlemi üzerinden gerçekleştiren bankalara özellikle mevduat bankaları denmektedir. Bilindiği üzere müşterileri ile çok sıkı bir ilişkiye girmekte olan ticari bankalar, banka müşterilerinin korunmasını da amaçlamaktadır. Aynı zamanda bu tür müşterilerin istenen tasarruf payıyla doğru şekilde değerlendirilmesinden sonra ise bütün kredi ve para transferlerinin ihtiyaçlarının karşılanması aşamasına geçilmektedir. Böylece işlem ve komisyon ücretleri de, bankalara kazanç getirmeye önemli bir unsur olarak görev yapacaktır.

Ticari Bankacılık Sisteminin Görevleri

Ticari bankacılık sisteminin birçok farklı faaliyeti bulunmaktadır. Özellikle nakdi ve gayri nakdi kredilerin sürekli olarak müşterilere sunulması, ticari bankacılık faaliyetlerinin ilk görevlerinden bir tanesidir. Ödeme ve fon transferleri ise uzun vadeli kazancın, yatırım alanındaki en önemli detaylarından bir tanesidir. Bilindiği üzere çek ve kambiyo gibi değerli senetlerden kaynaklanan işlemler; yine ticari bankaların en çok değer verdiği görevlerden bir tanesidir. Ticari bankacılık sisteminde yatırım danışmanlığı, piyasalarda alım ve satımdan sorumlu aracılık, portföy işletmeciliği ve sigorta işlemleri gibi detaylar da; konu olmakta ve sürekli olarak faaliyetlere söz konusu olmaktadır.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Uzmanfx