Kişisel Finans Analizi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişisel finans son zamanlarda en çok kullanılan terimlerden bir tanesidir. Aslında çok fazla teferruatı olan bir durum değildir. Kısaca ve kolayca kişisel finansa gelir gider dengesi de denilebilir. Eğer gelir giderinizi iyi bir şekilde düzenleyemezseniz bu konuda sıkıntı yaşarsınız. Gideriniz gelirinizi aştığı zaman sürekli bir borçlanma ve borç ödeme durumu doğacaktır. Bu gibi durumlar ise kişisel finans planının ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermektedir. Kısaca burada ayağını yorganına göre uzatmak cümlesi tam olarak kişisel finans planı için geçerlidir.

Kişisel Finans Planı Nedir?

Kişisel finans tamamen gelir gider dengenizi ayarlamak ile ilgilidir. Eğer düzgün bir şekilde bu dengeyi kurarsanız kişisel finans planınızı da düzgün bir şekilde yapmışsınız demektir. Hatta bu şekilde bir birikim yapmaya başlar ev veya araba sahibi bile olabilirsiniz. Şirketlerin muhasebe tutmaları kişisel finans planlamasına en iyi örneklerden bir tanesidir. Zaten aynı mantığı kendimize uygularsak daha profesyonel bir şekilde kendimizi analiz ederiz ve daha düzenli harcamalar ile her ay gelirimiz giderimizin üstünde olur. Böylelikle daha rahat bir yaşam elde ederiz. Aylık olarak zaten yapılan bazı zorunlu harcamalar hesaba katıldığı zaman aylık giderler aşağı yukarı sabitlenmektedir. Sosyal ortamda yapılan harcamalarda hesaba katıldığı zaman tam anlamı ile aylık gider ortaya çıkar. Eğer gelir gider dengesi kurulursa; başarılı bir kişisel finans analizinden bahsetmek mümkün olacaktır.

Kişisel Finans Analizi Yapma Adımları

Geleceğin çok daha iyi şekilde planlanması için, öncelikle belirli hedeflerin konulması ve buna göre hareket edilmesi gerekir. Özellikle piyasanın giderlerine ve özelliklerine göre belirlenen doğru tekniklerdeki verilerle, iyi ve uzun vadede başarılı sonuçlara ulaştıracak kişisel finans analizlerine ulaşmak mümkün olacaktır. Bütçeleme yapan bireyler, sonrasında ise genel borç dengesini iyi bir şekilde değerlendirmelidir. Sonrasında ise sorumsuzca alışveriş yapmaktan kaçınacak olan bireyler, aynı zamanda tasarruf noktalarını da kendilerine en uygun şekilde oluşturmalıdır. Cimriliğe kaçınılmaması gereken bu noktalarda önemli olan ise kişisel zevklerin mümkün olan en az maliyetli şekilde giderilmesi olacaktır.

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Uzmanfx