Bireysel Bankacılık Nedir?

Para denilince akla bankalar gelmektedir. Bankalar işlemlerini yaparken hem bireysel hem de kurumsal müşterilere hitap etmektedirler. Bireysel bankacılık İkinci Dünya Savaşı sonrasında ilk olarak ABD tarafından işleme alınmıştır. Her ne kadar ticari yani kurumsal müşteriler daha çok öneme sahip olsa da bireysel müşteriler de önemini korumaktadır. Bireysel bankacılık bankacılığın gelişmesine katkı sağlamaktadır. Kurumsal müşterilerin zararları bireysel müşterilerin yaptığı işlemlerle kapatılabilmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle artık bankalar özellikle bireysel müşterilere hitap edecek avantajlar sunmaktadırlar. Bu avantajlardan haberdar olmak ve bu işlemleri gerçekleştirmek için de bireysel bankacılık yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Yazımızın devamında bireysel bankacılık nedir, ne gibi işlemler yapılabilir gibi soruların yanıtlarına ulaşmanız mümkündür.

Bireysel Bankacılık Hizmeti

Bireysel bankacılık, bireysel müşterilerin isteklerini karşılamak adına yapılan bir sistemdir. İşlem hacminin kurumsala göre biraz daha az olmasına rağmen, bireysel müşterilere hizmet verecek yeterli özelliklere sahip bir sistemdir. Bankalar gelişen ve değişen sisteme ayak uydurarak birçok farklı hizmetler sunmaktadırlar. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle beraber yapılabilecek işlem hacmi yükseltilmiştir. Bu işlem hacmine göre sistemler güncellenerek hem bireysel hem de kurumsal müşteriler için hizmetler geliştirilmiştir. Bu durumda teknoloji, bu işlemlerin yapılabilmesini oldukça kolaylaştıran bir etmendir.

Bireysel Bankacılıkta Hangi İşlemler Yapılabilir?

İnternet bağlantısına sahip olan bilgisayar veya akıllı telefonlardan bireysel bankacılığı kullanmak oldukça kolaydır. Bireysel olarak yapılabilecek birçok işlemi bankaya gitmeden bireysel bankacılıktan yapmak mümkündür. Her yaş için kullanılabilen bu sistemin kullanımı kolaydır. Yapılmak istenilen işlem doğru belirlendiğinde bireysel bankacılıktan işlem yapılmaya başlanabilir. Bankaların internet sitesinden veya akıllı telefonlara indirilen uygulamaya girildiğinde bireysel müşteri ikonu tıklanarak yapılabilecek birçok işlemin sıralandığını görmek mümkündür. Hizmet çeşitliliği çok fazla ve geniştir. Bankalar artık sadece EFT ve havale işlemi yapmamaktadır. Bu para transferlerinin yanında bireysel bankacılıktan nakit fon sağlama işlemi de yapmak mümkündür. İhtiyaçlar dahilinde bireysel bankacılıktan ihtiyaç kredisi için başvurulabilir ve onay gelmesi durumunda anında hesaba aktarılmaktadır. Bireysel bankacılıkla kredi kartı ödemeleri gibi işlemler de yapılabilmektedir. Birikim, çeşitli ödeme işlemlerini de bireysel bankacılık ile yapılabilir. Böylece, tüm bu işlemler için bankaya gitmeye gerek kalmamaktadır.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Uzmanfx