En Çok Kullanılan Parite Çeşitleri

Bir ülkenin yerli para biriminin, diğer ülke para birimleri karşısındaki değerine literatürde parite denmektedir. Özellikle ticari ve finansal piyasalarda gerçekleştirilen işlemlerde, döviz değerleri arasındaki parite kullanılmaktadır. Yatırımcılar da birikimlerini burada değerlendirmek istediklerinde, analiz ve değerlendirmelerini pariteler üzerinden devam ettirirler. Bilindiği üzere uluslararası kısaltmalar sayesinde de, pratik bir şekilde döviz piyasasında alım ve satım işlemleri gerçekleştirilir.

EUR/ USD

Dünyanın finans piyasalarında belki de en yüksek işlem hacmine sahip olan paritesi olan EUR/ USD, %85 oranında bir kullanım önceliğine sahiptir. Öncelikle Euro bazındaki sistemlerde, Amerikan dolarına göre bir döviz paritesi oluşturulur. Özellikle bu parite üzerinden sağlanan alım ve satım işlemlerindeki kar veya zarar durumları da, yine Amerikan doları cinsinden karşılanır. Değer olarak Amerikan dolarının belirleyici olduğu bu paritede, genel olarak dünyadaki Amerikan olayları çok büyük bir değişim gücüne sahiptir. ABD merkezli bütün ekonomik ve siyasal değişkenler, aslında kurun değişmesine ve yatırımcıların duruma göre yüksek kazanç veya kayıp ile karşılaşmasına neden olmaktadır. Günümüzde yüksek bir popülariteye sahip olan bu parite sayesinde, kısa vadeli alım ve satım işlemleri, genel olarak EUR/ USD paritesinden gerçekleştirilir.

USD/ JPY

Amerikan doları karşısında önemli bir majör döviz değeri olan ve yüksek işlem hacmine sahip olan Japon Yeni, aslında doğru bir işlem seçimi olmaktadır. Aşırı dalgalanma gösteren bu paritede, genel olarak Amerikan doları büyük bir işlem önceliğine sahiptir. ABD ekonomisi ve Japonya ile ilgili ikili ilişkilerden kaynaklanan göstergeler sayesinde, artık dünyada iyi bir piyasa takibinin yapılması önemli bir hal almıştır. Bilindiği üzere kısa vadede ciddi bir kazanç sağlayan USD/ JPY paritesi; aynı zamanda çok yüksek değerlerde kayıplarında riskini ciddi anlamda içermektedir.

GBP/ USD

İngiliz Sterlini, Amerikan doları karşısında dünyada kullanılan en önemli para birimlerinden bir tanesidir. Bilindiği üzere %50’den fazla değer kazandığı bilinen Sterlin, aynı zamanda güçlü İngiliz ekonomisi sayesinde yatırımcıların sürekli olarak tercih ettiği bir sistem olarak da dikkat çekmektedir. Spekülasyonlardan etkilenmeyen Sterlin, bu paritede önemli bir yer tutmaktadır.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Uzmanfx