Borsalarda Tahvil Yatırımı

Borsalarda yatırım yapılacak olan birçok farklı özellikteki yatırım aracı bulunmaktadır. Bir yatırımcının yatırım yapacağı aracı seçmesi, aslında kendi yeteneklerine ve bilgisine göre değişiklik gösterecektir. Bilindiği üzere sadece deneyim tek başına başarı getirmediği gibi, şans da tek başına borsada başarılı olmaya yetmeyecektir. Yatırım araçları arasından getirisi belki de en garanti olan tahviller, yatırımcıların bu amaçla tercih ettiği en çok enstrüman olarak dikkat çekmektedir.

Tahvillerin Satın Alınmasında Bilinmesi Gerekilenler

Tahvillerin satın alınmasından önce, yatırımcıların dikkat etmesi gereken bazı konular vardır. Bunların başında nominal değerler gelir. Nominal değerler, tahvilin vadesinin bitmesinden sonra yatırımcısına kazandıracağı paralara verilen isimdir. Aynı zamanda kupon oranları da, yatırımcıların dikkat etmesi gerektiği konuların başında gelir. Çünkü nominal değere göre bilinen ve tahvile sahip olan aktörün kazanacağı faiz miktarını belirten kupon oranı; en yüksek şekilde olacak durumda satın alınmalıdır. Aynı zamanda ihraççılar tarafından belirlenen kupon oranlarının, esasları da sirkülerde açık bir şekilde belirtilmelidir.

Tahvil ve Borsanın Çalışma Prensibi

Piyasada bulunan ve borsada işlem gösteren anonim şirketler, belirli zamanlarda kaynak bulma çabası içerisine girerler. Bilindiği üzere bu kaynak bulma çabası için çıkartılan kıymetli evraklar ise literatüre tahviller olarak giriş yapmıştır. Aynı değere ve ibarelere sahip olarak çıkartılan tahvillerden bir yıldan daha uzun vadeli olanlarına borç senetleri de denmektedir. Özellikle sermaye piyasası kanunlarına göre düzenlenen tahvillerde, kupon veya anapara vadesi de zorunlu olarak bulunmaktadır. Bilindiği üzere vadesi gelen borçların ödenmesi temeli, tahvillerin çalışma prensibidir. Ucuz ve uzun vadeli kaynak arayışını tahviller ile birlikte sağlamış olan şirketler de, uzun vadede doğru ve başarılı bir muhasebe süreci geçireceklerdir. Devlet tarafından da, şirketlerin çıkarttığı tahvillerin çıkartılması durumu söz konusudur. Fakat devlet tahvilleri, genel olarak özel şirketlerin tahvillerine göre çok daha güvenlidir. Çünkü hükümetler anaparaların sürekli olarak güvende tutulması için özel sistemler kurmuşlardır. Şirket tahvili alacak olan yatırımcılar, özellikle doğru bir analiz ve araştırma süreci geçirmelidir. Bu sayede rahatlıkla mali ve hukuki bilgiler araştırılacak ve en doğru karar verilecektir.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Uzmanfx