Borsa Yatırımlarında Hedef Koymak

Para kazanmak için borsaları seçen yatırımcılar, genel olarak özel yeteneklerine göre işlem yapmazlar. Elbette borsalarda para kazanmak için, belirli kurallara göre işlem yapmak ve plana uygun devam etmek önemlidir. Plansız ve programsız şekilde ilerlemeye başlayan yatırımcı aktörler, genel olarak para kaybından başka bir senaryo ile karşılaşmayacaklardır. Bilindiği üzere borsadan para kazanmanın zor olduğunu düşünen aktörler, aslında borsanın bilgilerini öğrendikten sonra bu fikirden vazgeçerler. Borsadan para kazanmanın en önemli iki kriteri; tecrübe ve hedef konularıdır. Gerekli tecrübeye sahip olan yatırımcılar, doğru bir hedef koyduğu takdirde; borsadaki başarının gelmesi çok da sürpriz olmayacaktır.

Borsanın Temel Mantığı ve Tecrübenin Önemi

Borsaya yeni gelen aktörler, genel olarak kayıp sebebi olarak tecrübesiz davranışlarını gösterirler. Bilindiği üzere bu tecrübe eksikliğinin giderilmesi için, özellikle aracı kurumlar demo hesaplar oluşturmakta ve piyasanın işleyişi ile yatırımlara verdiği tepkileri aktörlere öğretmektedir. Borsaların temel mantığında, genel olarak arz ve talep dengesi yatmaktadır. Bilindiği gibi arzdan fazla talep olması durumunda, yatırımcıların portföylerinde barındırdıkları unsurlar ciddi değer kazancına sahip olacaklardır. Fakat aksi durumda ise portföylerindeki yatırım araçlarında çok ciddi değer kayıpları yaşanmaktadır. Bu yüzden gerekli borsa çalışma prensibi öğrenmeli ve yatırımlar için tecrübe kazanılmalıdır.

Borsalarda Hedef Koymanın Önemi

Borsalarda yatırım yapmak, başarılı olmanın belirli kriterlere bağlı olduğu bir durumdur. Bu yüzden borsalar ve portföylerde yeni bir pozisyon almak isteyen yatırımcılar, genel olarak bir hedef doğrultusunda işlemlerine devam etmelidir. Bilindiği üzere hedef koyulduğu zaman, aslında hedefe ulaşmak için normalden çok daha fazla bir çaba ve özen gösterilir. Borsadaki yatırım konularında alınacak riskler ve kazanç oranları da, hedefin büyüklüğüne göre değişiklik gösterecektir. Aynı zamanda konulan hedeflerde, aynı şekilde kararlılık göstermek de önemli bir detay olmaktadır. Hedefe ulaşıldığında ise pozisyonun kapatılması gerekir. Sonrasında rahatlıkla kazancın kaybedilmesi durumu engellenmiş olacaktır. Bilindiği üzere eldeki kazanılan varlıklardan olmak, aslında aç gözlülükten kaynaklanır. Bu yüzden de hedefe ulaşmanın sonrasında, kesinlikle o portföyün kapatılması ve farklı bir alana geçilmesi önemlidir.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Uzmanfx