Borsada Portföy Nedir?

Yatırımcılar, iyi bir gelir elde etmek için borsaları kullanırlar. Borsalardaki portföylerin hazırlanması da, bu gelirin elde edilmesindeki ilk adımdır. Bilindiği üzere iyi bir kazanç sağlama fırsatı sunan portföyler, aslında kar getirisinin bilinerek yatırım yapılmasını sağlayacaktır. Borsada işlem gören borsa endeksleri, hisse senetleri, emtialar, bonolar, tahviller ve dövizler; genel olarak portföylerde yer alacak olan unsurlardır. Özellikle bu şekilde paralarını değerlendirmek isteyen yatırımcılar, borsadaki detaylı bilgilere sahip olmalı ve kazançlarına uygun riskleri göze almalıdır. Ardından ise portföyün amacına uygun şekilde bilgiye sahip olmak ve hazırlanmak, borsa eğitimlerinin tamamlanması için çok önemli bir detaydır. Borsadaki gerekli bilgilere sahip olan yatırımcılar, her zaman bir adım daha önde olarak işlem gerçekleştirecektir.

Borsada Portföy Kavramı

Borsada bulunan yatırımcıların alım ve satım yaptığı bütün malların geneline, portföy adı verilir. Bu yüzden de ister kurumsal ister bireysel olarak bütün yatırımcıların, en iyi şekilde portföylerini oluşturması önemlidir. Bilindiği üzere gerekli olan tek amaç, yatırımdan en iyi şekilde para kazanmaktır. Fakat bu para kazanma amacı gerçekleştirilirken, en iyi şekilde planlamanın yapılması da çok önemlidir. Çünkü borsalarda genel olarak bir risk paritesi mevcuttur. Yatırımcıların bu riski en iyi şekilde analiz etmeleri ve atacakları adımlarda bu risk bandını iyi şekilde değerlendirmeleri gerekir. Özellikle yüksek kazançlar için alınacak risklerde, doğru ve başarılı tercihler; yatırımcıların yüksek kayıplar yaşamasına engel olacak unsurlar olarak literatürdeki yerlerini alacaktır.

Borsada Portföy Hazırlamak

Portföy hazırlamak isteyen yatırımcılar için önemi olan, öncelikle borsadaki hedefi belirlemek olacaktır. Bilindiği üzere gerekli araçlar hakkında bilgi sahibi olmak, aslında uzman görüşlerinin bilinmesini de önemli hale getirmektedir. Tek araca yatırım yapmak, kaybetme riskinin her zaman çok daha yüksek olmasına neden olacaktır. Bu yüzden de hazırlanan portföy değerlerinin, genel olarak riskleri dağıtmış ve kolay şekilde kontrol edilebilir halde olması gerekir. Portföyde bir analiz sonrası gerçekleştirilecek olan yatırımlar, kesinlikle kısa vadeli unsurları içermemelidir. Bu sayede aslında kredi çekilerek veya borç alınarak gerçekleştirilecek olan adımlar da engellenecektir.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Uzmanfx