Borsada Neye Yatırım Yapılır?

Borsalarda yatırım yapılacak olan birçok farklı yatırım aracı, içerisindeki risk ve kazanç oranlarına göre beklemektedir. Borsalar üzerinde sadece hisse senetleri bilinse de, aslında bünyesinde birçok farklı yatırım aracı bulunmaktadır. Hisse senetlerinin yanında, borsalarda işlem hacmine sahip farklı alternatif yatırımlar da bulunmaktadır. Hisse senetleri, tahviller, emtia, bonolar, vadeli işlem sözleşmeleri ve bunun dışında da farklı yatırım seçenekleri bulunduran borsalarda; farklı yatırım fikirleri de yatırımcıların kafasını karıştırmaktadır. Yatırımcıların yapması gereken ise ilgili yatırım aracı ile ilgili bütün bilgilere sahip olmak ve başarılı olacağı alanlara yönelmektir. Çünkü bir risk anlamı taşıyan borsaların yatırım araçları, aslında portföylerin seçenek unsurunun artmasını sağlarken; kayıp yaşanmasının en büyük unsuru da yine bu şekilde bilinen seçenek fazlalığındaki karar aşamasıdır.

Hisse Senetleri İle Yatırım Yapmak

Toplu para barındıran ve bunu en iyi şekilde kazanca dönüştürmek isteyen yatırımcılar, orta ve uzun vadede hisse senetlerine yatırım yaparak, gelir kazançlarını arttırmaya çalışabilir. Özellikle yüksek kazanç sunmaları ve az miktarda teminat gösterilmesi, aslında hisse senetlerini borsada kazançlı bir yatırım aracı yapmaktadır. Şirketlerin çıkarttığı hisse senetleri, alım ve satım işlemlerinden kazanç elde etmeyi sağlayacaktır. Yatırımcılar bu kazancı elde etmek için, istedikleri konudaki arz ve talep paritesine iyi bir şekilde bakıyor olmalıdır. Çünkü gerekli pariteler incelenmediği takdirde, gereksiz sayıda alım veya satım işlemi yapılıyor olabilir.

Borsadaki Diğer Yatırım Araçları

Hisse senetleri borsalardaki ilk ve tek yatırım araçları olarak bilinse de, aslında birçok farklı araç da yine borsalardaki yatırımlara konu olacaktır. Borç senetleri olan tahviller ve devlet tahvilleri, nominal değerle satın alındıktan sonra herhangi bir risk olmadan, belirli süreler sonucunda gelir kazandıracak yatırım araçlarının başında gelir. Para borcu içermekte olan kıymetli evraklardan bonolar da, özellikle kayıtsız şartsız ödeme prensibine göre çok iyi bir gelir elde edilecek borsadaki diğer yatırım araçlarından bir tanesidir. Hazine bonosu ve emtia çeşitleri de, pek bilinmemesine rağmen; borsalarda yatırımcıların yatırımlarına konu olan ve ciddi anlamda gelir kazanmalarına yardım eden araçların başında gelir.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Uzmanfx