Otomatik Ödemeyi Nasıl Yaptırabilirim?

Teknolojinin gelişimi tüm sektörde etkili olmaya başladı. Bu sektörler arasında özellikle bankalar oldukça iyi yararlanıyor. Bu sistem sayesinde insanlar, banka hesapları ya da kredi kartları ile otomatik ödeme talimatı verebiliyor. Bankalar üzerinden tanımlamalar yapılarak, belli başlı ödemeler otomatik olarak gerçekleştiriliyor. Ay sonu faturalar ile boğuşmak istemeyen kişiler ise, bankaların yolunu tutuyor. Bu yüzden dolayı bankalar bireysel müşterileri için kampanyalar hazırlayarak, müşterilerini mutlu etmeye çalışıyor.

Otomatik Ödemeler İçin Nereye Başvurmak Gerekir?

Otomatik ödemelerinizi sadece banka şubeleri, internet bankacılığı ve telefon bankacılığından yapabilirsiniz. Bankanızda vadesiz hesaptan, kredi kartınızdan veya kredili mevduat hesabınızdan otomatik talimat verebilir ve ödemelerinizi otomatik hale getirebilirsiniz.

Otomatik ödeme verebilmeniz için herhangi bir bankada hesabınızın veya kredi kartınızın bulunması gereklidir. Banka şubenize giderek hesabınız veya kredi kartınız üzerinden faturalarınıza otomatik ödeme talimatı vererek, işlemlerinizi gönül rahatlığı ile yaptırabilirsiniz.

İnternet Bankacılığından Otomatik Ödeme Nasıl Verilir?

Bankaya gitmek istemiyorsanız ve sadece internet bankacılığından yapmak istiyorsanız sizlerden birtakım bilgiler isteniyor. İnternet bankacılığından müşteri numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekir. İnternet üzerinden hesabınıza giriş yaptıktan sonra otomatik ödeme talimatlarını takip ederek, işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Otomatik talimatlarınızda fatura numarasının olması gereklidir. Müşteri hizmetlerine bağlanmaz istemezseniz otomatik talimatlarınızı verirken faturalarınızı yanınızda bulundurun.

Telefon Bankacılığında Otomatik Ödeme Talimatı İçin Bilinmesi Gerekenler

Otomatik ödemeler hakkında bilginiz yok ise telefon bankacılığını kullanarak, bankanızın müşteri hizmetlerini aramanız gerekir. Bankanız tarafından güvenlik için bazı soruları cevap vermeniz gerekli olması ile size ait olan hesap üzerinden fayda sağlarsınız. Karşınızda bulunan müşteri temsilcinizden sizden istemiş olduğu bilgileri vererek, otomatik talimatlarınızı oluşturabilir ve her ayın başı veya sonu geldiğinden faturalarınızın ödemelerini internet üzerinden takip edebilirsiniz. Artık kurum kurum gezmenize de gerek kalmayacak.

Özellikle size burada önemli bir görev düşmektedir. Talimat vermiş olduğunuz banka hesabınızda veya kredi kartınızda faturalarınızı ödeyecek kadar miktarın bulunması gereklidir. Yeterli bakiyenin bulunmaması durumunda faturalarınız ödenmeyecektir. Bu bakımdan dolayı vadesiz TL hesabınızda para bulundurmaya özen gösterin. Otomatik vermiş olduğunuz faturalarınızın ödendiğinin kontrolü için internet bankacılığından bakabilirsiniz.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Uzmanfx