Borsa Oynamak Ne Kadar Kolay?

Borsa İstanbul önümüzde ki Ocak ayında 34. senesini kutlayacakken, toplam 10 milyar TL’lik işlem hacmi, bünyesinde barındırdığı 577 şirket ve çok çeşitli emtialarla yatırımcıların ve spekülatörlerin göz bebeği olmaya devam ediyor. Akıllarda ki soru ise tek ‘’Borsa oynamak ne kadar kolay?’’.

Hesap Açmak

Borsa İstanbul’da işlem yapabilmeniz için tek gereken bir vadesiz yatırım hesabına sahip olmak. Bu hesabı hali hazırda çalıştığınız banka üzerinden açabileceğiniz gibi Sermaye Piyasalar Kurumunun onayladığı, aracı kurum hizmeti veren firmalardan da açabilirsiniz. Bu hususta önemli olan noktalardan biri ise şüphesiz aracı kurumunuzun Sermaye Piyasalar Kurumu tarafından denetleniyor oluşudur, aksi takdirde istenmeyen durumlarla karşılaşıldığında hakkınızı aramanız bir hayli zor olacaktır.

Vadesiz yatırım hesabınıza bankanızın yahut aracı kurumunuzun sözleşmede belirttiği minimum teminat tutarını yatırdıktan kısa bir süre sonra hesabınız aktif olacaktır.

Fiyatlar

Alım-satım işlemlerine başlarken bankanızın veya aracı kurumunuzun size sağladığı güncel fiyat verilerini kullanabilir veya çeşitli yatırım sitelerinde ki grafikler üzerinden yola çıkarak kendinize bir oyun planı hazırlayabilirsiniz.

Borsa oynamak bu kadar kolay fakat borsa üzerinden istikrarlı bir kazanç elde etmek bir hayli zor, disiplin, öğrenim ve emek isteyen bir süreç.

Analiz Yöntemleri

Seçtiğiniz ürünün geçmiş fiyatları ve gündemde ki haberlerini göz önünde bulundurarak teknik ve temel analiz yöntemlerinden birini kullanarak ürün fiyatlarını irdeleyebilir, bu sayede alım için uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Teknik analiz ürünün geçmişte ki fiyat performansına bakarak matematiksel ve istatistiki bilgiler verirken, temel analiz ise ağırlıklı olarak şirketlerde; yönetimi, mali tabloları, iç ve dış ilişkileri baz alır, emtialar da ise enternasyonal politik olayları, makro ölçüde ki finansal gelişmeleri ve ürünlerin tarihsel gelişimlerini göz önünde bulundurarak bir rapor hazırlamaya yardımcı olur.

Risk Yönetimi

Analizleriniz ışığında setiğiniz varlıkları almadan önce yapmanız gerek son hamle ise risk yönetimidir. Risk yönetimi ile teminatınızı portföyünüze ustaca dağıtmalısınız. Bu sayede istenmeyen fiyat hareketlerinde pozisyonunuzu koruyabilir veya reel zararınızı asgari ölçülerde tutabilir, önünüze çıkacak diğer fırsatları değerlendirebilmek için kendinize daha geniş bir hareket alanı sağlayabilirsiniz.

 

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Uzmanfx