Karşılıksız Çek Nedir?

Günümüzde artık sadece ülkelerin kendi içerisinde değil uluslararası bir anlamda ticaret döndürülmektedir. Bu yüzden kişi ve kurumlar dünya üzerinde işlerine yarayan en ucuz şeyleri nerede olursa olsun almaktadır. Çekler ise ticarette en çok kullanılan ödeme yollarından bir tanesidir. Çek ticaret kanununda kendisine yer bile edinmiştir. Kanunlarda çek kambiyo senetlerinden bir tanesi olarak geçmektedir. Çek ödeme açısından günümüzde biraz riskli görülmektedir. Çünkü bazı durumlarda çek ile yapılan ödemelerde çekin karşılıksız çek çıkabilme durumu olabilir. Bu da çeki alan kişi açısından biraz sorunlu bir durumdur. Çekin tahsil zamanı geldiğinde bankaya giderek parasını almak isteyen kişi bu parayı alamaz ise elinde bulunan çek karşılıksız çek özelliğini alır. Elinizde karşılıksız çek bulunduğu zaman yapılacak yani izlenecek belirli yollar vardır. Bu yollar tamamen hukuk üzerine kurulmuş yollardır. Hukuki yollar ile çek sahibinden çekin tahsili yapılır. Fakat bankalar belirli bir miktara kadar karşılıksız çeklerin tahsilatın yaparlar. 1000 TL’ye kadar olan karşılıksız çeklerde bankalar tahsilatı yapar.

Çekin İbraz Süresi

Çek ile ticaret yapılacağı zaman bilinmesi gereken en önemli şey çekin ibraz süresidir. Elinde bulunan çekin tahsil süresi içerisinde kişinin bankaya başvurarak parayı tahsil etmesi gerekir. Çünkü bu süreler dışarısına çek herhangi bir şekilde tahsil edilemez. Çekin düzenlenme ve ödeme yeri aynı yer ise çekin ibraz süresi 10 gün ile sınırlıdır. Düzenlenme ve ödeme yeri aynı değil ise bu süre 1 aydır. Yerler arasında kıta farkı var ise bu süre 3 ay olmaktadır.

Karşılıksız Çek Nasıl Tahsil Edilir?

Kişiler ibraz süresi içerisinde bankaya giderek çek karşılığında paralarını almak isterler. Fakat bu isteğe rağmen çek sahibinin hesabında para yok ise çek karşılıksız çek olur. Bu durumda yapılacak şey hukuk yoluna başvurmaktır. Çek sahibine icra takibi başlatılarak çekin tahsil edilmesi istenir. Bunun için bulunduğunuz yerdeki İcra Müdürlüğüne giderek başvuru yapmalısınız. İncelemeler sonucu sizin haklı olduğunuz görüldüğü takdirde çek sahibinin banka hesaplarına el konur ve sizin çek tutarınız kadar para tahsil edilir. Böylece mağduriyetiniz giderilmiş olur.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Uzmanfx