Havale ve EFT İşlemleri

Dijital platformun bankalar sistemine dahil edilmesiyle birlikte, artık modernizasyon süreci başarılı bir şekilde tamamlanmış olacaktır. Bankalar da bu sistemleri, kendi hizmet politikalarına entegre etmişlerdir. Mobil uygulamaların yanında internet bankacılığı ile birlikte, artık bankacılık hizmetleri çok daha hızlı bir hal almıştır. Bu hızın yanında, beklenenin aksine ise maliyetler düşme eğilimi göstermiştir. Klasik bankacılıkta karşılaşılan yüksek zaman kayıpları da, yerini hızlı ve pratik bankacılık işlemlerine bırakmıştır. İnternet alışverişlerinden bankacılık hizmetlerine, fatura ödemeden para transferine kadar birçok farklı konuda artık internet platformu, müşterilerin zaman kayıplarının ortadan kalkmasını sağlamış oldu. Bunların arasından en yüksek işlem hacmine sahip olan para transferleri de, içerisinde çok merak edilen havale ve EFT işlemlerini barındırmaktadır. Birbirinden farklı olan bu iki farklı bankacılık işlemi, aslında sıklıkla birbirine karıştırılmaktadır.

Havale Nedir, Nasıl Yapılır?

Para transferleri arasından en çok kullanılanlardan bir tanesi havale işlemidir. Havale işleminde temel mantık, aynı bankanın farklı şubeleri arasındaki hesapların birbirleri arasındaki para transferlerini içermektedir. Bu yüzden havale işlemi sırasında, aslında bankadan herhangi bir para çıkışı olmayacaktır. Havale işlemi, bu yüzden herhangi bir zaman kısıtlamasına tabi olmaz. Çünkü işlem sadece banka içerisindeki rakam değişikliklerini içeren bir uygulamadır. Hızlı ve elektronik bir işlem içerdiğinden dolayı da, saniyeler sonrasında karşıdaki hesapta görünmeye başlar. ATM’lerden, mobil uygulamalardan, internet sitelerinden veya banka şubelerinde havale yapmak mümkündür.

EFT Nedir, Nasıl Yapılır?

EFT işleminde gelinirse, aslında havale işleminden farkı temelden kaynaklanmaktadır. Çünkü EFT işlemi, farklı iki banka arasındaki hesaplardan birbirine yapılan para transferini içeren bir uygulamadır. EFT işlemlerinde bu yüzden Merkez Bankası onayı gereklidir. Bankalar, EFT işlemlerinde doğru bir sıralama yakalamak için de, EFT saatlerini kısıtlamıştır. Bankalar, mesai saatleri içerisinde yapılacak EFT talimatlarını, mesai sonuna kadar uygularlar. Fakat mesai saatleri sonrasında meydana gelecek EFT işlemleri, diğer gün tatil veya resmi gün olmadığı sürece mesai başlangıcında yerine getirilecektir. ATM’ler, internet bankacılıkları, uygulamalar ve banka şubelerden EFT ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır. Fakat bazı bankalar, belirli bedelde komisyon ve ücret kesintisi de uygulamaktadır.

uzmanfx her zaman kazandırıyor. Forex’in en kaliteli ve güvenilir adresi olan uzmanfx giriş bilgilerini sunuyor. uzmanfx yeni giriş bilgileri ile internet sitesine ulaşarak hemen para kazanmaya başlayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Uzmanfx