Ekonomi, enflasyon ve döviz kurları her zaman piyasadaki para birimlerini ve mücevher değerlerini etkilemektedir. UzmanFX güvenilir döviz kurlarını sizlerle paylaşmak için altın fiyatları üzerine araştırmalar yapmaya devam ediyor.

Altın Fiyatını Etkileyen Faktörler Neler?

Piyasada az bulunan her şey her zaman daha değerlidir. Bu nedenle altın kurları da, tıpkı para birimlerinin işleyişiyle aynı şekilde ekonomik dengeyi yönlendirmektedir.

UzmanFX güvenilir bir kaynak olarak; altın fiyatlarındaki artışlarını nedenlerini şu şekilde sıralamaktadır.

  • Altının artış nedenleri
  • Öncelikle madenc şirketlerinin altın çıkarma oranı ve maliyeti
  • Altına olan arz ve talep
  • Petrol gibi yeraltı kaynaklarının fiyatları
  • Enflasyon oranı
  • Spükalsyon
  • Mücevherlere olan talep ve kullanım şekilleri
  • Altının endüstiryel yeri ve kullanımı

Altın arz ve talep: Piyasa üzerinde ülkelerin ve kişilerin altını kullanma şekilleri ve altının piyasada serbest dolaşımı, altının fiyatını etkileyecektir. Bu talepler her zaman endüstryel olmayabilir fakat ülkelerin genellikle kullanım amacı budur.

Örneğin: Bir ülkede altın fazlasıyla kullanılan bir mücevher olmaya başlarsa, o ülkedeki altın değeri düşmeye başlayacaktır. Bu da enflasyonun buna izin verdiği kadar gerçekleşir. Ama az talep edilen ya da alınan altın değer kazanacak, fiyatı yükselmeye başlayacaktır.

Altının Arz Ve Talep Dengesi

Altın bilindiği üzere, madencilerin çıkardığı gibi satışa sunulan bir mücevher türü değildir. Altının  sadece %60 oranında bir kısmı altın arzını oluşturur. Geri kalan ise hurda altın olarak merkez bankasının işletimindedir.

Merkez bankasının verdiği krediler, ülkenin altın kullanma alanları ve oranları da yine bankaların verdiği kredilere dayanır. Faiz kurları ve oranları belirlenir. Böylelikle altına olan arza göre enflasyon yön değiştirecektir.

Altın Talebini Neler Etkiler?

Çoğu ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de olan altın değerli bir madendir. Forex yatırımları için altın fiyatlarının değerleri enflasyona göre değer değiştirir.

Bizim ülkemizde olduğu gibi altın bir yastık altı güvencesi olarak kullanılır. Ekonomik kriz ve diğer nedenlerden kaynaklanan altın saklama, altına olan talebin artmasını sağlayacaktır.

Böylelikle altın talebi artar ve altın değer kaybeder. Bu da alım ve satım oranlarını düşürerek altının piyasadaki yerini belirler. Aynı şekilde tam tersi durumlarda da altın alımı azalır ve altın değeri artar.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Uzmanfx